Runderidning og andre aktiviteter
Runderidning for barn foregår hver dag (med litt værforbehold) på museumsområdet.
Museet har også mange andre dyr å se på. Det er villsvin, villsau, hester, kyr og kalver. Vi har også noen flaskelam, høner og kaniner som holder hus i nærheten av museets administrasjon.
Det er flere aktiviteter hver dag som er moro for ungene (og også de voksne) Mest populært er nok skyting med pil og bue.
Rotur med vikingskip er hver dag kl 1300 (med værforbehold). Da kan du selv være med å ro skipet, og tenke deg tilbake til vikingtiden.
Aktivitetene er mellom kl 1200 og kl 1700.
I uken med vikingfestival vil der være enda mer å se på og å gjøre ved museet. I år har vi satset mye på sang, musikk og dans. Kjøp festivalpass i museumsbutikken allerede nå!
Programmet finner du som pdf-fil her..
Istanbul og Lofoten
Selskapet Lofoten Trading har startet et prosjekt i Tyrkia med tanke på å formidle den nordnorske vikingkulturen gjennom en utstilling laget av is. Prosjektet har fokus på kvalitetssikret kunnskapsformidling. Det var bakgrunnen for at selskapet høsten 2009 søkte et partnerskap med Lofotr Viking Museum som rådgiver. Øvrige partnere i prosjektet er IceHotel i Jukkasjärvi og LofotenMAt.
Fra Lofotens ståsted handler dette også om å formidle muligheten for å reise hit, og det er viktig at Lofoten profileres tydelig i is-utstillingen. Både Lofoten Gaver og Brukskunst, Lofotr og LofotenMat har engasjert seg i dette. LofotenMat ser dette engasjementet som en mulighet til å akselerere fremdriften i matsuvenirprosjektet.
Les mer her
Årets juleverksted
Juleverkstedet ble avholdt i høvdinggården den 29.november 09. Mange små og store hadde møtt opp for å få en dose med julestemning. Det ble laget julegaver og julepynt, og de voksne var like ivrige som ungene! Nissen kom på overraskende førjulsbesøk, og ble veldig godt mottatt.
Mange benyttet anledningen til å kjøpe rabatterte årskort for 2010.
Museet fotograf var ikke tilstede denne gangen, men på Lofotpostens sider kan dere se mange bilder fra juleverkstedet!
![]()
Skjoldehamdrakten vender tilbake!
Lars Erik Narmo, arkeolog ved Lofotr Viking Museum, holdt foredrag om Skjoldehamndrakten i Skjolde frikirke den 26.september2009.
I løpet av de siste 2 årene er det holdt på med en rekonstruksjon av drakten som ble funnet i ei myr i 1936.
Bakgrunnen for det arbeidet som pågår rundt Skjoldehamndrakten - er en mastergradsoppgave som Dan Halvard Løvlid er i ferd med å avslutte.
Rekonstruksjonsarbeidet fortsetter til neste år, og den ferdige drakten skal brukes i museets nye utstilling.
Litt om rekonstruksjonen av Skjoldehamndrakten, pdf dokument
v/Lars Erik Narmo, forskningsansvarlig ved Lofotr vikingmuseum
1. oktober 2009
Dan Halvard Løvlid`s prosjektbeskrivelse, pdf dokument
Linker:
Andøyposten skriver om foredraget som Lars Erik Narmo holdt i Skjolde frikirke.
NRK, Oddasat 29. september: Se i slutten av innslaget (ca 10 min. uti)
Vesterrålen Online: skriver om foredraget som Lars Erik Narmo holdt i Skjolde frikirke.
NRK.no/ Nyheter: Norges eldste drakt
Nrk.no/nett-tv: Hør Lars Erik Narmo fortelle om drakten på slutten (ca. 47:75 uti))
Andøy Historielag: Artikkel om forhistorien til drakten og veien videre.
![]()

